W tym roku, 52. edycja Góralskiego Karnawału będzie miała wyjątkowy początek. Pierwszy dzień festiwalu uświetni prezentacja niezwykłego albumu o nazwie „ŚLEBODNI DUCHYM – Pnioki, Krzoki, Ptoki”. Jest to wyjątkowe dzieło, które powstało dzięki połączeniu talentów Roberta Krawczyka, autora fotografii, oraz Grzegorza Kapli – twórcy tekstów. Album ten ma na celu uhonorowanie złotego jubileuszu tego niezwykłego święta folkloru, a materiały do jego stworzenia zostały zgromadzone w 2022 roku. Zawiera on portrety tych ludzi, bez których karnawał nie mógłby zaistnieć.
Na pierwszy dzień festiwalu zaplanowano także przedstawienie teatralne pt. „Chory z urojenia”. Wykonawcami sztuki będą aktorzy Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Autorem adaptacji utworu Moliera do specyfiki góralskiej jest Jan Gutt-Mostowy.
W czwartek 8 lutego, zgodnie z tradycją, odbędzie się paradny przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami. W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni goście, co oficjalnie rozpocznie 52. Góralski Karnawał.
O godzinie 15.00 rozpocznie się najbardziej oczekiwany moment Góralskiego Karnawału – konkursowe przesłuchania grup kolędniczych. Wieczorem, o godz. 20.00, uczestnicy festiwalu będą świadkami pasjonujących rywalizacji w tańcu zbójnickim oraz konkursu par tanecznych.